Twój koszyk

Darmowa dostawa od 300 zł

Obsługa klienta – tel.: 887 961 781

Poradnik zbieracza ziół

Rozpoczynając swoją przygodę ze zbieraniem roślin z ich naturalnych siedlisk, zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami. Pozwolą Ci one zbierać ziołowe skarby bez szkody dla środowiska, a z maksymalną korzyścią dla Ciebie. A o to przecież chodzi!

Zbieraj wyłącznie zioła, które znasz

Dla niedoświadczonego zbieracza ziół wiele ich gatunków może być trudnych do jednoznacznego zidentyfikowania. W naszym klimacie rośliny stanowiące poważne zagrożenie dla człowieka to rzadkość, jednak warto pamiętać, że ostrożność w kontakcie z ziołami jest bardzo wskazana.

Zbieraj tylko tyle, ile jesteś w stanie przetworzyć lub zjeść

Traktuj przyrodę z szacunkiem i nie marnuj jej zasobów. Zaplanuj swój ziołowy spacer i zrywaj jedynie to czego potrzebujesz i tylko tyle, ile będziesz później w stanie wykorzystać. Pamiętaj, że z ziołowej spiżarni korzystasz nie tylko Ty, ale i inni zbieracze, a także zwierzęta.

Kieruj się sezonowością

Zanim wybierzesz się na ziołowe łowy, sprawdź czego warto wypatrywać o tej porze roku. W książkach zielarskich i internecie z pewnością znajdziesz informacje na temat optymalnego terminu zbioru poszczególnych części danych roślin. Dobrze przygotuj się do zbiorów. To wspaniała okazja do poszerzania swojej wiedzy o ziołach!

Nie zbieraj gatunków chronionych

Na skutek przejmowania dzikich obszarów przez człowieka, zanieczyszczenia środowiska, zmieniającego się klimatu, a także bardzo często na skutek nadmiernego pozyskiwania ziół ze stanowisk naturalnych, część gatunków zanika. Gdy napotkasz okaz chroniony, naciesz nim oczy, zrób zdjęcie, zapamiętaj i pozostaw w spokoju. Może to właśnie dzięki temu zwiększą się jego szanse na to, by odrodzić się na danym obszarze.

Zbieraj wyłącznie z dala od źródeł zanieczyszczeń

Zapewne często widujesz ciekawe okazy ziół, które rosną wzdłuż dróg, nasypów kolejowych, pól czy fabryk. Być może wyglądają atrakcyjnie, ale niestety pozory mylą. Rośliny chłoną zanieczyszczenia obecne w powietrzu, glebie czy wodzie i zamiast wpłynąć korzystnie na Twój organizm, mogą dostarczyć mu przeróżnych toksyn i metali ciężkich. Po zioła wybierz się za miasto i ciesz się pięknem przyrody. Taka wycieczka to czysta przyjemność!

Pora zbioru ma znaczenie

Zbieraj zioła w pogodny dzień, najlepiej w godzinach popołudniowych. Rośliny pokryte rosą czy zebrane po deszczu trudniej będzie dobrze ususzyć. Krople wody na surowcach nie tylko zwiększają szansę na późniejsze gnicie czy pleśnienie zbiorów, ale także, w przypadku kwiatów, mogą je obmyć z cennego pyłku, który często jest kluczowy w ich dalszym wykorzystaniu.

Zbieraj tylko zdrowe okazy

Nie zbieraj ziół uszkodzonych, zwiędłych, chorych. Bądź cierpliwy i szukaj dotąd, aż znajdziesz rośliny w dobrej kondycji, z których będziesz mógł później przygotować wspaniałe, zdrowe herbatki i przetwory. Satysfakcja z takich zbiorów jest bezcenna.

Nigdy nie zrywaj wszystkich roślin

Gdy znajdziesz siedlisko danego gatunku, nigdy nie zbieraj wszystkiego. Pamiętaj, że roślina musi mieć później możliwość się odrodzić. Zbierz nie więcej niż ⅓ roślin z danego stanowiska. Docenisz to, gdy w kolejnym sezonie ponownie odwiedzisz dane miejsce.

Czym zbierać?

Nie wyszarpuj roślin z ziemi, nie gnieć ich, nie niszcz. Przygotuj się profesjonalnie do zbioru. Weź ze sobą ostry nożyk lub sekator. Zostaw po sobie przyrodę w jak najmniej naruszonym stanie. Potrzebujesz jedynie kwiatów? Utnij je tuż na łączeniu z łodygą. Potrzebujesz korzeni? Zaopatrz się w łopatkę i grabki. Bądź profesjonalnym zbieraczem!

Co i kiedy zbierać?

Nie każda część rośliny nadaje się do zbioru w tym samym momencie. Zapoznaj się najpierw ze specyfiką danego gatunku i przyjdź po ziołowe skarby w odpowiednim czasie.

Pączki – zbieraj je wczesną wiosną. Zwróć uwagę na to, by były napęczniałe, ale żeby jeszcze nie pękały. Wtedy nie nadają się już do zbioru.

Kwiaty – zbieraj na początku ich kwitnienia lub w pełnym rozkwicie. Nigdy nie sięgaj po te przekwitłe. Upewnij się czy dany okaz będzie najcenniejszy na początku kwitnienia czy też w pełni.

Liście – zbieraj tuż przed okresem kwitnienia danej rośliny lub na początku. To wtedy właśnie mają w sobie najwięcej cennych substancji.

Owoce i nasiona – zbieraj wczesną wiosną lub pod koniec lata. Sprawdź specyfikę danego gatunku i wybierz najlepszy czas.

Korzenie i kłącza – zbieraj po zakończeniu okresu wegetacyjnego, czyli późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, gdy roślina nie wypuszcza jeszcze pędów.

Ziele (czyli cała nadziemna część rośliny) – zbieraj je wtedy, gdy rozpoczyna się kwitnienie (dotyczy to większości ziół, ale nie wszystkich).

Korę – zbierz wczesną wiosną, gdy tylko drzewo puści soki (uważaj przy tym, by go nie uszkodzić. W wyniku niewłaściwego pozyskiwania drzewo może nie być później w stanie obronić się przed chorobami i pasożytami). Pozyskuj ją z młodych, 2-4 letnich gałązek. Kora ze starszych gałęzi jest uboższa w substancje czynne. Jeśli planujesz większe zbiory, zbieraj ją z gałęzi na własnym terenie. Jeśli nie masz takiej możliwości, pozyskuj ją z tych już ściętych, podczas sezonowych wycinek.

Gdy już stałeś się posiadaczem wspaniałych, ziołowych, zebranych własnoręcznie surowców, nie zapomnij o tym, by odpowiednio je suszyć i przechowywać. To niezwykle ważne, gdy zależy nam na ich trwałości i skutecznym działaniu. Zioła susz w przewiewnym, zacienionym i suchym miejscu. W przypadku większości ziół temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni. Surowce ziołowe przechowuj w papierowych torebkach, lnianych woreczkach lub ciemnych słojach. Koniecznie w suchym miejscu, stałej temperaturze i z dala od promieni słonecznych.

 

Udanych łowów!

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł

14 dni na zwrot

bez podawania przyczyny

Wygodne formy dostawy

Dostawa lokalna / Paczkomaty

100% Bezpieczne zakupy

SSL / Przelewy24 / Mastercard / Visa