Twój koszyk

Darmowa dostawa od 300 zł

Obsługa klienta – tel.: 887 961 781

Wysoka jakość produktu zaczyna się od surowca

Jak stworzyć wysokiej klasy produkt zielarski? Unikatowy pomysł i skrupulatna jego realizacja, to jedynie część sukcesu. Najważniejsza jest podstawa, czyli surowiec, który poddany starannej obróbce nada finalnym wyrobom wyjątkowych walorów smakowych i zdrowotnych. Za jakością surowców zielarskich wykorzystywanych w produktach Dary Natury stoi firmaOSTERICUM” Mirosław Angielczyk.

Dary Natury są wiodącą na polskim rynku marką z branży zielarskiej i żywności ekologicznej. Herbaty, soki, miody, konfitury, oleje, mąki, ale przede wszystkim zioła oraz mieszanki ziołowe są tym, co wyróżnia firmę na tle rodzimej i zagranicznej konkurencji. Aby już na etapie zbioru surowca zyskać możliwość monitorowania jego jakości, a także sposobu w jaki został pozyskany, Mirosław Angielczyk powołał do życia firmę “OSTERICUM”, której podstawą działalności jest skup surowców ziołowych. 

Firma skupuje zioła pochodzące ze stanu naturalnego z obszaru całej Polski, poddając ścisłej weryfikacji bazę zbieraczy oraz siedlisk umożliwiających legalny i bezpieczny dla zasobów przyrody zbiór. W procesie pozyskiwania surowca kontrolowane jest jego pochodzenie, jak również zgodność z obowiązującymi normami jakościowymi. Ważnym elementem działalności “OSTERICUM” jest także edukacja osób zbierających rośliny ze stanu naturalnego. 

Zbieracze współpracujący z “OSTERICUM” Mirosław Angielczyk informowani są co do obszarów występowania danych gatunków (wytyczonych do zbioru przez odpowiednie jednostki), a także uzyskują pomoc w zakresie niezbędnych pozwoleń. Systematycznie prowadzone są również szkolenia z zakresu metod zbioru, ochrony środowiska oraz botaniki, pozwalające na bezbłędną identyfikację roślin i wykluczenie pomyłek w zakresie gatunków pokrewnych czy objętych ochroną. Dzięki surowym normom, zioła zbierane są jedynie w taki sposób, by nie naruszać równowagi przyrodniczej i umożliwić populacji szybką regenerację na danym terenie.

 

Rynek ziół w Polsce

Polska jest jednym z największych producentów ziół w Europie. Ich uprawą zajmuje się tu około 20 000 gospodarstw rolnych, m.in. z terenów Podlasia, Lubelszczyzny czy Podkarpacia. Z samych plantacji pozyskuje się rocznie 20-30 tysięcy ton surowca, co stanowi ⅔ towaru trafiającego na rynek polski i zagraniczny. Pozostałą część stanowią zioła zbierane ze stanu naturalnego. Na tle zagranicznej konkurencji wyróżniamy się nie tylko ilością wytwarzanego surowca, ale przede wszystkim jego jakością. Nie bez znaczenia jest tu głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze tradycja zbierania, przetwarzania oraz spożywania ziół zarówno w celach kulinarnych, jak i leczniczych. 

Obecnie, wysoko cenionym surowcem jest ten pochodzący ze stanowisk naturalnych. Zaletą takiego surowca jest niewielkie lub wręcz zerowe zanieczyszczenie szkodliwymi substancjami pochodzenia przemysłowego czy rolniczego, a także brak styczności ze środkami wspomagania wzrostu czy ochrony roślin. 

Wśród ziół pozyskiwanych najczęściej ze stanu naturalnego znajdują się m.in.: kwiat i owoc bzu czarnego; owoc i liść czarnej jagody; liście i kora brzozy; owoc i kwiat głogu; owoc jałowca; ziele krwawnika; kwiat lipy; kwiat, liść i korzeń mniszka lekarskiego; kwiat i liść podbiału pospolitego; liść i korzeń pokrzywy; płatki i owoce dzikiej róży.

 

Legalność zbioru ziół ze stanowisk naturalnych

Wyznaczaniem obszarów umożliwiających zbiór zajmuje się zarządca danego terenu oraz jednostka certyfikująca. Osoba lub jednostka zarządzająca danym obszarem, co roku powinna sporządzić wykaz zbieranych ziół, wskazać terminy ich zbioru, a także limity i sposoby ich pozyskiwania. 

Aby obszar mógł być przeznaczony do ekologicznego zbioru, właściciel terenu lub jednostka nadzorująca zobowiązani są do przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że w ciągu trzech lat na danym terenie (leśnym, rolniczym lub innym) nie wykorzystywano niedozwolonych środków, takich jak insektocydy czy herbicydy. 

Nadzór nad zbiorem ziół z ich naturalnych siedlisk na państwowych terenach leśnych sprawuje Dyrekcja Lasów Państwowych. Na terenach rolniczych, na nieużytkach oraz innych terenach, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

 

SKUP ZIÓŁ “OSTERICUM” Mirosław Angielczyk
Koryciny 73, 17-315 Koryciny

 

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł

14 dni na zwrot

bez podawania przyczyny

Wygodne formy dostawy

Dostawa lokalna / Paczkomaty

100% Bezpieczne zakupy

SSL / Przelewy24 / Mastercard / Visa